Matka Jadwiga Józefa Kulesza na krętych ścieżkach życia odnajdywała „małe cuda” – osierocone dzieci. Pochylała się nad nimi i otaczała opieką. I tak przez kolejne lata swego życia zakładała nowe „ogrody”. W najzwyklejszym „okazie” odkrywała piękno stworzone ręką Najwyższego.

Jednym z takich „ogrodów” jest dzisiaj przedszkole w Gdańsku, które zostało nazwane imieniem Matki Fundatorki. Jest to wotum wdzięczności wobec Założycielki Zgromadzenia. Uroczystość nadania imienia Matki Jadwigi Kuleszy przedszkolu odbyła się 19 maja 2007 roku. Placówka jednak swą działalność rozpoczęła od 1972 roku jako Przechowalnia dzieci rodziców pracujących. Siostry z oddaniem prowadziły placówkę, co zaowocowało napływem kolejnych wychowanków. Modernizacja obiektu pozwoliła na wzrost liczby przyjmowanych dzieci. W chwili obecnej pod opieką sióstr znajduje się ok. 100 dzieci w przedziale wiekowym 3-6 lat, rozmieszczonych w 5 salach: sala morska 5-latki, sala różowa 6-latki, sala czerwona 5-latki, sala zielona 4-latki, sala niebieska 3-latki. Budynek posiada salę gimnastyczną, salę do zabaw kulkami oraz sale do zajęć dodatkowych: języka angielskiego i logopedii.

Przedszkole w Gdańsku posiada bardzo atrakcyjną lokalizację blisko morza, co sprzyja częstym spacerom po plaży i pobliskim lesie. Budynek mieści się w pięknym ogrodzie z alejkami, różnorodną roślinnością, altankami i ławeczkami. Na placu zabaw znajdują się przyrządy do ćwiczeń zręcznościowych dla dzieci, wydzielone piaskownice i zabawki do zabaw na świeżym powietrzu.

Każda grupa wiekowa dzieci jest pod opieką siostry Benedyktynki i pani świeckiej. Dodatkowo w grupie 3-latków zatrudniona jest pomoc nauczyciela tak, by każde dziecko otoczone było odpowiednią opieką i troską.

Misję przedszkola w Gdańsku stanowi troska o całościowy rozwój dziecka osadzony głęboko w chrześcijańskim systemie wartości, prowadzący do miłości Boga, siebie, człowieka i świata. Realizowany jest program wychowania przedszkolnego zgodny z najnowszą Podstawą Programową MEN w ścisłym związku z wartościami chrześcijańskimi.

http://przedszkole.benedyktynki.pl