Jubileusz 50-lecia ślubów zakonnych s. Ambrozji Kalinowskiej poskutkował wyjazdem ekipy sióstr do rodzinnej parafii w Parczewie. Położone na Polesiu miasto ma bardzo bogatą historię sięgającą XIII wieku. Panoramę miasta zdobi przepiękna neogotycka świątynia dedykowana Janowi Chrzcicielowi. Perłą tej świątyni, wyniesionej przez Ojca świętego Jana Pawła II do godności bazyliki, jest obraz Matki Bożej Królowej Rodzin, popularnie zwaną Matką Boską z Gruszką, a to z tej racji, że stojący na kolanach Matki mały Jezus trzyma w ręku gruszkę. Cała architektura i wystrój kościoła uspasabia do modlitwy i zachwytu. Przepiękne ołtarze prezentujące obrazy i figury przemawiają duchowym bogactwem Kościoła. Specyficzny klimat podkreślają również duże, ciekawe w treści i ujęciu witraże.

Niedziela 8 września - Święto Narodzenia NMP, dzięki zaproszeniu Ks. Prałata Tadeusza Lewczuka – kustosza sanktuarium, stała się dniem modlitw w intencji powołań, szczególnie zakonnych. Był to też dzień wdzięczności za powołania naszych Sióstr: S Wacławy, S. Genowefy i S. Ambrozji. Ks. Prałat na każdej Mszy św. wyrażał radość za powołanie trzech sióstr z jednej rodziny. Miałyśmy okazję śpiewem i konferencją o życiu zakonnym zaprosić parafian do modlitwy w intencji nowych powołań do Bożej służby.

Dzięki życzliwości Księdza Proboszcza parafianie radośnie i ofiarnie wsparli finansowo budowę naszego Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Puławach.

Doba pobytu w jednej polskiej parafii daje wspaniałe doświadczenie Kościoła bogatego dobrocią, życzliwością, wrażliwością. Dziękujemy bardzo serdecznie Księdzu Prałatowi, Wszystkim Współpracującym Kapłanom, zarówno lokalnym jak i przyjezdnym za pełną dobroci i gościnności postawę. Dziękujemy spotkanym parafianom za serdeczność, ofiarność, uśmiech, dobre słowo, a szczególnie za modlitwy. Niech Dobry Bóg, za przyczyną Królowej Rodzin podaruje każdemu dorodną gruszkę.