TEGOROCZNE SPOTKANIA ZE ŚW. SCHOLASTYKĄ

POMAGAMY OBRAĆ WŁAŚCIWY KURS – GDAŃSK – SESJA ROZEZNANIA DLA DZIEWCZĄT 18+
13 lutego 2020
MODLITWA ZRANIONEGO KOŚCIOŁA – MÓDL SIĘ Z BENEDYKTYNKAMI
28 lutego 2020

TEGOROCZNE SPOTKANIA ZE ŚW. SCHOLASTYKĄ

Św. Scholastyka to patronka dobrych rozmów. W sztuce przedstawiana jest – na bazie zachowanych opisów – jako gołębica. I może to rzeczywiście ona – w niedzielny poranek – dołączyła do otwockiej wspólnoty na swoje święto w tej właśnie postaci?

 

EŁK

Już po raz trzeci ełckie wspólnoty przygotowały spotkanie ze św. Scholastyką, na które w tym roku przybyło niemal 100 osób. W sobotnie popołudnie – 8 lutego o godz. 15.00 – uwielbiliśmy Boga wspólną modlitwą benedyktyńskich nieszporów, po których – dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 pod kierunkiem s. P. Taidy – przygotowały misyjny spektakl będący opowieścią o potrzebach posługi na Czarnym Lądzie, a szczególnie w Kenii, gdzie w tym roku tworzymy naszą pierwszą placówkę. Następnie – w skierowanym do nas konferencyjnym słowie – s. Rajmunda OSB wskazała na psychologiczne uwarunkowania rozmowy i komunikacji interpersonalnej. Następnie, zgodnie z planem – ku pokrzepieniu serc i uszu – zabrzmiały piękne benedyktyńskie utwory na wiolonczellę (s. Gregoria OSB) i gitarę w męskim wykonaniu wokalnym (ks. Piotr Paliwoda). Spotkanie, prowadzone przez s. Donatę, zakończyło się tańcem lednickim (w wykonaniu Tancerzy Lednickich Parafii NSJ w Ełku) oraz agapą przygotowaną wspólnie z Paniami grupy Benedictus Ełk. Dziękujemy za stworzenie wspaniałej atmosfery i przyjęcia naszego zaproszenia. W sposób szczególny dziękujemy za obecność M. Marcelinie OSB i s. W. Bożenie, które na ten dzień do nas z Otwocka.

 

 

GDAŃSK

Już w wigilię Uroczystości Św. Scholastyki Siostry ze wspólnoty w Gdańsku rozpoczęły świętowanie dnia patronki dobrych rozmów. Tego dnia odwiedzili nas księża z Parafii św. Antoniego w Brzeźnie, a także zaprzyjaźnione siostry Pasterzanki. Przy wspólnym obiedzie – na wzór Św. Scholastyki i św. Benedykta – toczyliśmy rozmowy duchowe. Kiedy ciało zostało posilone, nadszedł czas na pokrzepienie ducha. Siostry przybliżyły gościom historię ostatniego spotkania Św. Scholastyki i Św. Benedykta odgrywając scenkę i śpiewając benedyktyńskie piosenki.

Natomiast 10 lutego 2020 w Parafii św. Antoniego odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji Wielebnej Marki i Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek oraz o nowe powołania.

 

 

OTWOCK

W niedzielę 9 lutego 2020 r. w Otwocku odbyło się spotkanie związane z uroczystością św. Scholastyki – patronki dobrych rozmów, które rozpoczęło się Eucharystią – sprawowaną przez naszego kapelana, o. Honoriusza Cist. o godz. 15.00. Jest ona najpiękniejszą formą modlitwy czyli ROZMOWY z Bogiem, a także szczytem i źródłem naszego chrześcijańskiego życia. Każde nasze przezywanie Eucharystii ma więc w sobie element przywołania – odpowiedzi, a także milczenia – wszystko po to, by prawdziwie SPOTKAĆ się z Bogiem, który przychodzi do nas w Komunii Świętej i przenika każdą cząstkę naszego ciała, ubogaca Sobą każda ludzką komórkę. W ten sposób jesteśmy uzdolnieni, by podzielić się życiem Pana z tymi, których On stawia na  naszej drodze życia,  jak zresztą usłyszeliśmy w dzisiejszym Słowie Bożym – to my mamy być jak sól, która nadaje smak życiu naszemu i naszych bliźnich.

Po Mszy Świętej odbyło się krótkie przedstawienie przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr.3 pod kierunkiem s. Joanny. Była to scena z życia św. Scholastyki i jej brata św. Benedykta –  naszych Zakonodawców i Mistrzów. To wydarzenie, opisane zresztą w Księdze Dialogów Św. Grzegorza Wielkiego, jest w pewnym sensie podstawą do przeżywania dzisiejszej uroczystości św. Scholastyki –  jako patronki dobrych rozmów.

Po krótkim przedstawieniu i konferencji – poświęconej sztuce słuchania, rozmowy mającej za fundament solidną więź ze Słowem Bożym – skierowanej do wszystkich zebranych przez Siostrę Przełożoną Antonię, przeszliśmy do refektarza, by tam kontynuować nasze spotkanie  i dobre rozmowy, prosząc by święta patronka uczyniła z nas ludzi błogosławionych czyli szczęśliwych, z którymi inni będą  pragnęli  się spotkać.