CYKL WARSZTATÓW: STOLICA MAZUR STOLICĄ SZTUKI NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ.
Zakon Benedyktyński od wieków utożsamiany był z troską o kulturę i sztukę, a także szeroko rozumianą działalność edukacyjną i wychowawczą.
Jedną z posług, jaką pełnią Siostry Benedyktynki w Ełku, jest prowadzenie Centrum Oświatowo Dydaktycznego Diecezji Ełckiej. Spośród licznych realizowanych tam inicjatyw – szczególnie adresowanych do dzieci i młodzieży oraz różnych grup zawodowych – warto wspomnieć chociażby o prowadzonych zajęciach dydaktycznych.
W tym roku, w ramach przygotowania do MATURY 2019, w zakresie j. polskiego, została zaproponowana warsztatowa struktura zajęć z osobami znanymi ze szklanego ekranu i teatralnych desek.
Pierwsze zajęcia, w których uczestniczyło ponad 80 młodych osób, 8 października 2018 r. prowadził dla nas znamienity reżyser Krzysztof Lang* z Warszawy. Podzielił się z uczestnikami nie tylko teorią, ale i praktyką. Ukazał czym jest scenariusz, zapoznał z teorią opowiadania filmowego w oparciu o „Poetykę Arystotelesa” – jego teorię struktury i odbioru dzieła literackiego, a także związek pomiędzy mitologią i narracją w oparciu książkę Podróż Autora. „Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy”. Zaprosił też uczestników do inscenizacji w filmie, doboru i kompozycji kadrów za pomocą podstawowych planów filmowych, a także doświadczenia relacji kamera – aktor oraz próby realizacji niemej scenki przed kamerą.
Z dużym zainteresowaniem młodzi uczestniczyli w zajęciach odkrywając zarazem, jak długa i pracochłonna jest droga od scenariusza do filmu czy sztuki teatralnej jaką możemy oglądać.
Przed nami kolejne zajęcia – tym razem aktorskie – na które przybędzie Katarzyna Zawadzka i Michał Malinowski. Mamy nadzieję, że kolejne pokolenie benedyktynek dokłada w ten sposób swoją cegiełkę do bogatego dorobku kulturowego synów i córek św. Benedykta tak, aby we wszystkim był Bóg uwielbiony!
* Krzysztof Lang – reżyser, scenarzysta, producent
Ur. 1950r. w Warszawie. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku reżyserii telewizyjno-filmowej. W 1980r. zrealizował film dyplomowy pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego. Po studiach był członkiem Zespołu Filmowego „X” pod kierunkiem Andrzeja Wajdy. W latach 1982-1987 był zatrudniony na etacie reżysera w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Prowadzi firmę producencką TFT sp. z o.o. Wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Jest reżyserem filmów fabularnych, dokumentalnych jak również teatrów telewizji i seriali. Najważniejsze filmy fabularne to „Papierowe małżeństwo” (1991), „Prowokator” (1995), „Strefa ciszy” (2000), „Śniadanie do łóżka” (2010), „Słaba Płeć?” (2015), „Ach śpij kochanie” (2017). Filmy dokumentalne to „Proces” (1990), „Powstanie Warszawskie 1944” (1994). Seriale fabularne – „Prawo miasta” (również produkcja), „Fala zbrodni”, „Magda M”, „Komisarz Alex”. Jest reżyserem docusopu o policji pt. „Prawdziwe psy”. Jako reżyser teatralny pracował m.in. w Teatrze Współczesnym w Warszawie – „Koniec początku” – oraz w Teatrze Łuny w Moskwie – „W obłokach miłości”, twórca teatrów telewizji m.in. „Marszałek” (2017). Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej.