„CZAS TO MIŁOŚĆ”

TRANSMISJA UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH NASZEGO WYCHOWANKA ŚP. KS. INF. GRZEGORZA PAWŁOWSKIEGO Z LUBELSKIEJ KATEDRY
3 listopada 2021
ODWOŁANIE REKOLEKCJI W PUŁAWACH NA DOBRY POCZĄTEK ADWENTU
14 listopada 2021

„CZAS TO MIŁOŚĆ”

“Czas to miłość”. Te piękne słowa towarzyszyły społeczności SP3 w Koninie od dnia Beatyfikacji Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Dzięki zaangażowaniu klas: VIII i IV w ramach pracy plenerowej mural tej treści zamieszczony został na placu apelowym i przed szkołą tak, by przybliżał wszystkim pracownikom i uczniom naszej szkoły, ale także przypadkowym przechodniom i podróżującym MZK mieszkańcom Konina, słowa powtarzane często przez Księdza Prymasa.

Uczniowie klasy II wykonali dla swoich rodziców laurki zawierające to motto błogosławionego i własnoręcznie wykonaną ilustrację ukazującą jak słowa te można wypełniać w rodzinnym życiu. Ks. Prymas Stefan Wyszyński – błogosławiony naszych czasów (klasowe pielgrzymowanie).

Wrzesień i październik to czas klasowych pielgrzymek do Pomnika Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. To tam odbywały się lekcje na temat historii życia nowego błogosławionego. To tam uczniowie zawierzali patronowi trudnych czasów losy własnych rodzin i naszej Ojczyzny. W tym czasie odbył się także dla klas IV Interaktywny teleturniej wiedzy o życiu Księdza Prymasa Wyszyńskiego. “Każdy czas jest dobry, aby wzrastać do świętości- Kardynał Stefan Wyszyński.” Pod takim hasłem odbył się Szkolny konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną dotyczącą życia nowego polskiego błogosławionego. Pokaz przygotowanych prac zachęcił do podążania duchowymi szlakami wytyczonymi przez naszego wielkiego Rodaka.

“Śladami Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego” – gra terenowa. W październiku uczniowie klas IV SP3 w Koninie zmierzyli się w grze terenowej poświęconej naszemu wielkiemu Rodakowi. Świetnie spisali się wszyscy. Na ulicy Harcerskiej wybrzmiały głośno wypowiedziane słowa: “Bóg, Honor, Ojczyzna.” Przy Pomniku Szarych Szeregów uczniowie chórem krzyknęli “Jesteśmy wolni.” Uczestnicy własny szlak znaczyli słowami: “Czas to miłość.” Liczne głazy wokół stawu w Morzysławiu okazały się wspaniałym miejscem do zamieszczenia napisów: prawda, zaufanie, sumienie, wolność, przebaczenie, sprawiedliwość. Wartości te stanowiły fundament duchowego życia Księdza Prymasa. Silnym przeżyciem była wędrówka klas z zamkniętymi oczami w okolicy placu zabaw upamiętniająca pracę Księdza Prymasa w Ośrodku dla niewidomych dzieci w Laskach. Zapach pączków z pobliskiej cukierni był okazją do wspomnienia mamy Księdza Prymasa, która zmarła, gdy On miał zaledwie 9 lat. Kulminację stanowiła klasowa modlitwa różańcowa, ulubiona modlitwa nowego Błogosławionego.

Czy dziś każdy z nas stara się naśladować duchowy wzór jaki pozostawił nam nasz wielki Rodak? Czy znamy historię życia Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego?

/s. Taida OSB/