Drodzy,
odpowiadając na Wasze pytania, a zarazem dziękując za wspólną modlitwę podejmowaną codziennie za pośrednictwem naszych transmisji internetowych w trybie on-line – pragniemy poinformować, że będziemy dla Was transmitować online następujące chwile modlitwy w naszych Wspólnotach:
Nowenna do Bożego Miłosierdzia codziennie o godz. 15.00 z naszej kaplicy w Gdańsku
Już dziś, mając na uwadze zalecenia ZOSTAŃ W DOMU, zachęcamy Was serdecznie do zaplanowania sobie tego wyjątkowego czasu, w którym – wraz z Wami – pochylimy się nad Misterium Śmierci Pana i Jego zaproszeniem do zanurzenia w Źródle Miłosierdzia…
Przekażcie nasze zaproszenie również swoim Domownikom i Znajomym.
Bądźmy razem!
https://www.facebook.com/benedyktynkiosb/
Celem wyjaśnienia:
Jak zapewne pamiętacie, przeżywany już przez nas Wielki Tydzień, osiąga swą kulminację podczas Triduum Paschalnego. W jego skład wchodzi W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.
Liturgiczne obchody tego świętego czasu rozpoczynamy wieczorem podczas celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, w której – w tym roku – możecie uczestniczyć w dostępnych medialnie transmisjach. Od tego momentu zaczyna się okres Triduum Paschalnego, najkrótszy, ale zarazem najważniejszy okres liturgiczny, który cały jest nieustającą liturgią. Dlatego Eucharystia ta nie kończy się rozesłaniem – liturgia trwa nadal.
I właśnie w Wielki Piątek rano, chcemy Was zaprosić do modlitwy Ciemnej Jutrzni, czyli w naszych Wspólnotach na monastycznej modlitwie brewiarzowej o specjalnej, dostosowanej do dni Triduum, treści. W ten sposób potwierdzamy naszą gotowość towarzyszenia Chrystusowi, czuwania przy Nim, a zarazem – jak życzył sobie tego nasz Zakonodawca św. Benedykt – szukaniem Go, zgodnie ze starożytną myślą monastyczną, dla której odmawianie oficjum było dla mnicha przede wszystkim szukaniem Boga.
To wymowne czuwanie z Chrystusem, szukanie Go w „pustym tabernakulum”oraz przy ogołoconym ołtarzu, to symbol opuszczenia mistrza przez swoich uczniów. My natomiast czuwamy, szukamy i podtrzymujemy nadzieję na wielkanocny poranek Zmartwychwstania.
Średniowieczna praktyka zapalania i gaszenia świec podczas odmawiania kolejnych psalmów Ciemnej Jutrzni przywołuje dramat człowieka, który stworzony z miłości do światła poprzez swa wolną decyzję wchodzi w ciemność odrzucenia. Ten dramat podejmuje w swym opuszczeniu, męce, krzyżowej drodze i śmierci w osamotnieniu sam Chrystus. W żalu i skrusze za nasze misterium iniquitatis (misterium nieprawości) kapłan w Wielki Piątek rozpoczyna celebrację od przylgnięcia do ziemi, w geście leżenia krzyżem.
Ta świadomość odpowiedzialności za cierpienie Chrystusa dokonywane przez nasze usta i ręce zamyka się w milczeniu i ciszy sobotniej modlitwy, kiedy Pan – nasz Król – zasnął. Trwajmy więc i my, z niewiastami płaczącymi u grobu, z psalmami w dłoniach, w sercu i na ustach, aby pokazać, jak bardzo żałujemy, jak bardzo za Nim tęsknimy i jak bardzo czekamy na poranek miłości, którym jest Jego Zmartwychwstanie.