PANAMA W EŁKU Z BENEDYKTYNKAMI

REKOLEKCJE SIÓSTR W OTWOCKU – POLECAMY MODLITWOM!
26 stycznia 2019
ZAPRASZAMY DO EŁKU – ŚWIĘTUJEMY UROCZYSTOŚĆ PATRONKI DOBRYCH ROZMÓW!!!
4 lutego 2019

PANAMA W EŁKU Z BENEDYKTYNKAMI

Z wielkim przeżyciem i zainteresowaniem Benedyktynki Misjonarki towarzyszą młodym w ich wędrówce przez życie. Zawsze, ilekroć to możliwe, są w chwilach radości i smutku, wspólnej modlitwy i pracy, ale i w czasie wypoczynku weekendowego czy wakacyjnego.

Tym razem, Siostry w Ełku, włączyły się w inicjatywę PANAMA w EŁKU, podjętą symbolicznie w duchu łączności z pielgrzymami uczestniczącymi w XXXIV Światowych Dniach Młodzieży. Spotkanie młodych z terenu Miasta Ełk odbyło się dnia 31.01.2019 r. w Sali konferencyjnej Centrum Oświatowo Dydaktycznego.

Dorota, która jako jedna z pierwszych przyszła na spotkanie cieszyła się bardzo, że w tym szczególnym dla Kościoła czasie może spotkać się z innymi młodymi: „Przyszłam tutaj dziś, aby trwać w duchowej łączności z tymi, którzy są w Panamie, ale też przypomnieć sobie to wszystko, co w 2016 roku działo się w Krakowie. To bardzo dobry czas dla nas wszystkich.” – mówiła tuż przed spotkaniem.

Wprowadzeniem do spotkania było krótkie przypomnienie sobie poprzednich spotkań młodych całego świata. Następnie s. Blanka Szymańska OSB, która na przykładzie kobiety uzdrowionej z krwotoku i odnosząc się do rozważań papieża Franciszka podczas Drogi Krzyżowej w Panamie, wskazywała drogę od lęku do bliskości, którą każdy ma przed sobą do pokonania. S. Szymańska skierowała wzrok młodych na trzy drogi czyli poziomy uzdrowienia lęku: wzrok, dotyk i słowo. Zachęciła, aby młodzi kierowali swój wzrok na Jezusa, którego mogą spotkać w Najświętszym Sakramencie podczas adoracji. Ich dotyk skierowała na spotkanie z Jezusem Eucharystycznym podczas Komunii Świętej. Zachęciła też do korzystania ze zmysłu słuchu do słuchania Słowa czyli Pisma Świętego.

Świadectwem życia w rodzinie i drogą, jaką przeszli do życia z Bogiem, podzielili się Małgorzata i Łukasz Gredlowie, którzy na to spotkanie przybyli razem ze swoimi synkami. Wśród  kilku świadectw przeżyciami z posługi misyjnej w Kenii podzielił się Mikołaj Korabiewski, student medycyny, który ostatnie wakacje spędził w miejscowości Kithatu: „ Myśl o misjach pojawiała siew mojej głowie od kilku lat. Kiedyś do mojej parafii przyjeżdżał o. Antoni, który dużo opowiadał o swojej misyjnej posłudze. Kiedy dowiedziałem się, że mój znajomy, który jest klerykiem jedzie do Afryki, poczułem, że bardzo chcę też tam być. Kiedy okazało, że mogę do niech dołączyć byłem bardzo szczęśliwy” – tak o swoim powołaniu do posługi misyjnej mówił Mikołaj. „Chociaż ludność miejscowa inaczej przeżywa swoją wiarę, to dla mnie było to piękne świadectwo. Przed wyjazdem ks. Bp mówił, że otrzymamy więcej niż damy, i rzeczywiście tak jest”- dodał młody misjonarz.

Doświadczeniem posługi misyjnej podzieliła się z młodymi również s. Donata Topa OSB, która wskazała, że Bóg potrafi poprowadzić drogami innymi, niż własne nasze plany, ale niejednokrotnie odpowiada na nasze głębokie pragnienia, jak chociażby to – związane z jej posługą misyjną. Pragnienie spełnione po bardzo wielu latach. Nie w Brazylii, a w Ekwadorze.

Następnie młodzi zebrali się w katedrze ełckiej, gdzie Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Jerzy Mazur. W słowie, które kierował do młodych ordynariusz przypomniał, czego możemy uczyć się od Maryi: „Przede wszystkimi słuchania Boga. Bóg mówi do nas – słuchajmy jak Maryja. Uczmy się brać od Maryi. Tak jak Ona niosła zbawiciela pod swoim sercem, idąc do Elżbiety, uczmy się od Niej jak nieść Chrystusa dzisiaj, we współczesny świat, w grono swoich rówieśników, znajomych, najbliższych” – wołał Pasterz diecezji. Przekazał również słowa od pielgrzymów naszej diecezji, którzy uczestniczą w spotkaniu w Panamie. „Poszukujcie Chrystusa tu i teraz, bez przypuszczeń, co by było gdyby. Żeby tworzyć rzeczy wielkie potrzebna jest wspólnota . W pojedynkę jest to niemożliwe.  Mówcie, jak Maryja, Bogu tak”  (Gabriela i Klaudia).

Spotkanie zakończyło się wspólnym wysłuchaniem przesłania papieża Franciszka wypowiedzianym po piątkowej Drodze Krzyżowej, a następnie agapą.

Podobne spotkania obyły się w Piszu,  Augustowie, Suwałkach, Sejnach, Gołdapi, Mikołajkach i Węgorzewie.

Monika Zubowicz, s. Blanka Szymańska OSB