ZŁOTY JUBILEUSZ POSŁUGI SIÓSTR BENEDYKTYNEK MISJONAREK W ZIELONEJ GÓRZE

50 LAT MINĘŁO…
26 maja 2022
BENEDYKTYNKI Z MISJĄ NA EŁCKICH DNIACH RODZINY
12 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

ZŁOTY JUBILEUSZ POSŁUGI SIÓSTR BENEDYKTYNEK MISJONAREK W ZIELONEJ GÓRZE

W pierwsza sobotę miesiąca – 4 czerwca 2022 roku – w Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze Siostry Benedyktynki Misjonarki dziękowały Bogu i ludziom za otrzymane łaski i wszelką życzliwość, jakiej doświadczyły w pięćdziesięcioletniej historii posługi w tym miejscu.

Uroczystościom przewodniczył J.E. Ks. Bp Paweł Socha, który przypomniał, że ta złota data obecności Sióstr w tym mieście wpisuje się w celebrowany złoty jubileusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz świętowany srebrny jubileusz pobytu Jana Pawła II na tej ziemi.

W słowie, skierowanym do obecnych w świątyni s. Filipa stwierdziła: Dziś w tej wspólnocie zakonnej i parafialnej chcemy uwielbiać Boga za dar tych 50 lat, za wszystkie łaski i ogrom dobra. Ten niezwykły jubileusz to także okazja do wyrażenia wdzięczności siostrom, które rozpoczęły to dzieło, i tym, które je kontynuowały; dobrym ludziom, którzy wspierali nas na różne sposoby, przyjaciołom, dobrodziejom za ofiarną pomoc i życzliwość.

Z kolei Przełożona Generalna – M. Marcelina Kuśmierz OSB dziękując za modlitwę i obecność przypomniała o wielu pokoleniach Sióstr i życzliwych osób, które swą modlitwą i pracą oraz ludzką życzliwością budowały tę Wspólnotę:

Każdy jubileusz ma to do siebie, że skłania do refleksji i spojrzenia wstecz. Siostry Benedyktynki Misjonarki wyraźnie wpisały się w panoramę Zielonej Góry. Jak wspominają nasze kroniki, Siostry przybyły do parafii Podwyższenia Krzyża 14 września 1972 r. na zaproszenie proboszcza Ks. Prałata Jerzego Nowaczyka, któremu dziękujemy za życzliwość, za wszelkie dobro i wieloletnią współpracę. Z wielkim oddaniem Siostry zajęły się katechezą, posługą w zakrystii i na plebanii. Często odwiedzały chorych i potrzebujących, niosąc słowa pocieszenia i wparcia. Tak wspomina s. Zdzisława Słowińska w kronice zakonnej: „Nasze życie jest tak ściśle związane z parafią, że wszystkie jej radości są naszymi
radościami, a jej smutki, naszymi smutkami”. Od czasu, gdy Siostry Benedyktynki przybyły do Zielonej Góry, nieustannie w swojej posłudze spotykały się z życzliwością i pomocą mieszkańców miasta. Dzisiaj także tego doświadczają. Pragnę z całego serca podziękować wszystkim, którzy duchowo i materialnie wspierają nasze Zgromadzenie. Niemała jest też liczba tych którzy już odeszli do wieczności, niech Bóg udzieli im łaski zbawienia. Szczególną życzliwością i modlitwą ogarniamy dziś Siostry które tutaj pracowały oraz Siostry tworzące tę wspólnotę aktualnie.