MISYJNY SYNOD DZIECI

BENEDYKTYNKI OBECNE NA SPOTKANIU ŚRODOWISK MISYJNYCH W CZĘSTOCHOWIE
16 września 2022
HABEMUS MAGISTRUM
26 września 2022
Pokaż wszystkie

MISYJNY SYNOD DZIECI

Misyjny Synod Dzieci – „Z Ojcem Świętym budzimy do misji”

Jubileusz stulecia papieskości Dzieła Misyjnego Dzieci i otwarty przez Franciszka Synod o synodalności w Kościele stał się okazją do zwołania Misyjnego Synodu Dzieci, który odbył się 17 września br. w kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczestniczyły w nim delegacje dzieci zaangażowanych w ogniska misyjne z 33 diecezji. Na Misyjny Synod Dzieci złożyła się m.in. modlitwa, dyskusje i zabawa.

Uczestników Synodu przywitały przed budynkiem rektoratu UKSW władze Katedry Misjologii UKSW, na czele z ks. prof. Jarosławem Różańskim, dyrektorem Zakładu Dialogu Kultur i Religii na Wydziale Teologicznym UKSW. Profesorowie zapoznali zebranych z uczelnią, życząc owocnego spotkania synodalnego, którego „celem jest kroczenie razem, tzn. otwieranie się na bliźniego, na tego drugiego, który inaczej wierzy, ma inny kolor skóry i żyje na innym kontynencie”. Mali misjonarze, ubrani w koszulki PDMD w kolorach kontynentalnych, śpiewając hymn Synodu, przeszli do Auli Jana Pawła II, gdzie otwarcia wydarzenia dokonał dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński wraz z sekretarz krajową PDMD s. Moniką Juszką RMI. Zaprosili delegatów z 33 diecezji do wspólnego świętowania stulecia papieskości Dzieła Misyjnego Dzieci i do podzielenia się misyjnym doświadczeniem pomocy dzieciom w krajach misyjnych. Przedstawili s. Robertę Tremarelli AMSS, sekretarz generalną PDMD z Watykanu, która podziękowała polskim dzieciom z ognisk PDMD za zaangażowanie w pomoc rówieśnikom na wszystkich kontynentach. Nawiązała do charyzmatu Dzieła, podkreślając: „Jesteśmy papiescy, to znaczy, że mamy być takim mostem pomiędzy szkołą, parafią, rodziną a Kościołem na całym świecie. Zapraszam wam, żebyście byli świadkami Chrystusa w swoich miejscach życia i przyciągali innych do głoszenia Ewangelii w świecie. Dziękuję wam bardzo za wsparcie, które dajecie dziełu misyjnemu Kościoła przez waszą modlitwę, przez wasze świadectwo i ofiary, które składacie”.Uczestnicy Synodu zostali podzieleni na 10 grup, po czym wraz z wolontariuszami rozeszli się do sal, gdzie mieli możliwość podzielić się tym, co dla misji już robią w swoich parafiach i zastanowić się, jak jeszcze bardziej można ożywić ducha misyjnego w lokalnych wspólnotach Kościoła.
W samo południe dzieci przeszły na Mszę św. do kościoła w Lasku Bielańskim. Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski, który jako przedstawiciel papieża w Polsce podziękował polskim dzieciom za gorliwe dbanie o rozwój Kościoła w całym świecie, a szczególnie na terenach misyjnych. Nawiązując do Ewangelii, wezwał uczestników: „Bądźcie dobrą glebą dla ziarna Ewangelii, jego owoce przekazujcie innym, bo pragnieniem Jezusa jest zbawić wszystkich. Jezus posłał pierwszych apostołów, a teraz posyła każdego z was”. Po Mszy św. był czas na obiad, ale nie tylko. Na placu obok budynku UKSW na uczestników Synodu czekali misjonarze i wolontariusze misyjni, którzy przybliżyli kultury ludów, wśród których posługują lub posługiwali. Byli też saperzy z prawdziwą „wojskową ścieżką”, strażacy z wozem strażackim, policja z kolegą „komisarza Alexa” i inni ciekawi goście. Dzieci dowiedziały się m.in., jak korzystać z wirtualnej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mogły zobaczyć psa policyjnego i zasiąść za kierownicą oznakowanego wozu policyjnego. Synod zakończył się Koronką do Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, oraz posłaniem uczestników z zadaniem ożywienia ducha misyjnego i działalności misyjnej dzieci w swoich parafiach i diecezjach. Każda diecezja otrzymała świecę koloru kontynentalnego wraz z numerem, aby danego dnia miesiąca modlić się za misjonarzy i mieszkańców przydzielonego im kontynentu.
„Kochani mali misjonarze, dziewczęta i chłopcy, posyłam was w imię Chrystusa, abyście byli Jego świadkami każdego dnia, w każdej chwili i każdej sytuacji. Niech towarzyszy wam Boże błogosławieństwo” – tymi słowami posłał uczestników Synodu na misyjne drogi życia bp Jan Piotrowski.

/źródło: https://missio.org.pl/aktualnosci/misyjny-synod-dzieci-z-ojcem-swietym-budzimy-do-misji/