„EŁCKA SCHOLASTYKA”

BENEDYKTYŃSKIE RODZINNE KOLĘDOWANIE W KONINIE
6 stycznia 2018
SPOTKANIE ODPOWIEDZIALNYCH ZA POWOŁANIA
12 lutego 2018
Pokaż wszystkie

„EŁCKA SCHOLASTYKA”

Po raz drugi w progi naszego domu w Ełku zawitała pokaźna liczba osób pragnących wraz z nami – 10 lutego 2018 r. – świętować Uroczystość św. Scholastyki. Sala Konferencyjna Centrum Oświatowo Dydaktycznego Diecezji Ełckiej była wypełniona po brzegi dorosłymi i dziećmi, Siostrami i młodzieżą, a także kapłanami, którzy wraz z nami dzielili radość scholastycznej uroczystości w Roku Jubileuszowym.
Spotkanie rozpoczęło się uroczystymi Nieszporami o św. Scholastyce, prowadzonymi przez Wspólnotę Sióstr z domu przy ul. Kilińskiego.
Po krótkim przerywniku muzycznym przygotowanym przez młodzież z KSM-u, w krótkim wystąpieniu s. A. Antonia OSB przybliżyła nam – wydobyte z Reguły św. Benedykta – zasady wychowania oparte na ładzie, jakimi od lat kierują się Siostry w prowadzonych przez siebie dziełach, ale także i na drodze osobistej formacji. Dopełnieniem wystąpienia i potwierdzeniem prawdziwości przekazanych treści była prezentacja przygotowanego filmiku, ukazującego posługę Sióstr w naszym mieście od 1964 r.
Następnie zostaliśmy zaproszeni do przeżycia duchowego snu, wraz z głównym bohaterem mini-spektaklu przygotowanego przez s. P. Taidę wraz z podopiecznymi, w którym „wędrując po niebie” napotykaliśmy na świadectwa dzieci, które niebo osiągnęły w dużym stopniu dzięki pomocy Sióstr Benedyktynek Misjonarek posługujących na przestrzeni 100 lat w różnych częściach Polski i świata.
Kolejnym punktem tego wyjątkowego wieczoru była prezentacja „pary” – Anieli i Olafa – wykonującej pięknie dwa tańce towarzyskie. Mało brakowało, aby inni chętni z widowni  dołączyli do roztańczonych bohaterów.
Wyjątkowym zainteresowaniem cieszył się mini koncert wykonany przez młodych i utalentowanych ełczan na tzw. cymbałach wileńskich. To ten sam instrument, który zapewne pamiętamy z koncertu Jankiela w epopei narodowej pt.: „Pan Tadeusz”.
Po tej uczcie dla ducha nastąpił moment uczty dla brzucha, w przygotowanie której zaangażowały się wszystkie nasze ełckie Wspólnoty. Agapa była więc okazją do spotkania, wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów, prośby o modlitwę, a także do większego zainteresowania naszą duchowością i wstąpienia w szeregi Benedictusa.
Dobrym duchem wieczoru i konferansjerem przywołującym „co chwilę” teksty z Reguły św. Benedykta dopasowane do poszczególnych punktów programu była s. P. Donata, która „w końcowym akordzie” porwała wszystkich do tańca, prowadzonego przez Zespół Siewcy Lednicy pod kierunkiem ks. Dawida Kovera CRL.
Dziękujemy Dobremu bogu i wszystkim ludziom dobrej woli – małym i dużym, młodszym i starszym oraz naszym Siostrom – za włączenie się w tę inicjatywę, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. a także ukazuje konieczność przybliżania benedyktyńskiej duchowości w miejscach naszego posługiwania.
s. Blanka OSB