OSTATNIE WARSZTATY TEATRALNO-FILMOWE U BENEDYKTYNEK W EŁKU

DZIEŃ TUMBO W GDAŃSKIM ŻŁOBKU
22 listopada 2018
ŚP. S. BENEDYKTA GŁUSZKO z UKRAINY POWRÓCIŁA DO DOMU OJCA
16 grudnia 2018
Pokaż wszystkie

OSTATNIE WARSZTATY TEATRALNO-FILMOWE U BENEDYKTYNEK W EŁKU

Na początku grudnia w Centrum Oświatowo Dydaktycznym Diecezji Ełckiej – prowadzonym przez Siostry Benedyktynki – zostały zrealizowane kolejne warsztaty teatralno-filmowe – w ramach projektu finansowanego z budżetu Miasta Ełk pt. Stolica Mazur Stolicą Kultury Na 100 Lat Niepodległej. Przystanek Sztuka.
Tym razem zajęcia poprowadził znakomity młody i dobrze zapowiadający się aktor – Michał Malinowski. Warsztaty aktorskie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że odbyły się w dwóch grupach. Jak zauważyła s. dr Blanka Szymańska OSB, dyrektor Centrum i inicjatorka zajęć: „Jesteśmy pokoleniem, żyjącym w Niepodległej Ojczyźnie. Uczymy się odpowiedzialności za naszą wolność. Między innymi aktorstwo daje wiele możliwości na odtworzenie, ale też i zrozumienie zaciętej walki naszych przodków o pokój i wolność. Każdy mógł poczuć się aktorem, doświadczyć na własnej skórze jak ciężki to kawałek chleba”.
Młodzież chętnie uczestniczy w takich zajęciach, tym bardziej, że Michał Malinowski jest aktorem młodego pokolenia. Stałą grupę warsztatową stanowią uczniowie II LO Zespołu Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Ełku, a także osoby indywidualne. Podczas warsztatów Michał Malinowski nie tylko opowiadał o sztuce aktorskiej, improwizacji czy pracy aktora na planie teatralnym i filmowym. Zaktywizował uczestników, aby każdy mógł doświadczyć czym jest gra aktorska. Jak zauważyli obecni nauczyciele: – „Młodzież skupiła się na przydzielonej  przez młodego aktora roli, wykazała się kreatywnością, zwłaszcza w partnerowaniu na planie. Cenne też dla naszych uczniów były ćwiczenia ze spostrzegawczości, świadomości wyrazu” – podkreślały p. Małgorzata Ladzińska oraz p. Beata Skowysz. Aktor bardzo szybko złapał wspólny język z młodzieżą, której zaimponował nie jako znana gwiazda z telewizji, ale jako młody człowiek, który wyraża radość z tego co robi. Jedna z uczestniczek zwróciła uwagę, że „podczas zajęć Michał był autentyczny, jak zaskoczyły go nasze pomysły, to przyznał się do tego, że sam do tej pory na to nie wpadł”. Na zakończenie warsztatów w Ełku Michał Malinowski podziękował młodzieży nie tylko za ich zaangażowanie w zajęcia, ale także za to, że mógł się nauczyć czegoś nowego i od nich. Zachęcał młodzież, aby nie uciekała przed porażkami, bo może być to ich punkt zwrotny na obranej drodze. Mówił też, aby nie bali się wytyczać sobie ambitnych celów, bo każdy może być tym kim che być.
opracowanie: red. MR