BENEDYKTYNKI NA INAUGURACJI SzAFy JP2 na kółkach w SACROTRUCK-u

ZAPRASZAMY NA ZŁOTY JUBILEUSZ DO KONINA
1 czerwca 2021
ZŁOTE TE DEUM PŁYNĄCE Z GŁĘBI SERC
12 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

BENEDYKTYNKI NA INAUGURACJI SzAFy JP2 na kółkach w SACROTRUCK-u

Od wielu lat Siostry Benedyktynki Misjonarki współpracują w Pokamedulskim Klasztorem w Wigrach, a także korzystają z jego gościnności, jak chociażby w jubileuszowym dla Zgromadzenia roku, realizując tu wakacyjny BENEDICTUS Młodych czy ubiegloroczny BENEDICTUS dla Pań.

W tym roku Siostry zaangażowały się w inną inicjatywę realizowaną w Diecezji Ełckiej, towarzysząc wraz z Ełckim Wolontariatem Misyjnym ze stoiskiem misyjnym oraz śpiewając w chórze katedralnym, który koncertował w czasie inauguracji SzAFy JP2 na kółkach.

„Pobyt św. Jana Pawła II w Ełku, Studzienicznej i w Wigrach był największym wydarzeniem w historii diecezji i historii Wigier. Św. Jan Paweł II przybył do tego miejsca uświęconego obecnością Kamedułów, którzy jak podają przekazy historyczne, sprawili, że to właśnie modlitwa za Ojczyznę stała u samych początków Wigier i stanowiła duchowy fundament tego miejsca” – mówił w homilii bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, podczas Mszy św. w Wigrach, po której miało miejsce poświecenie SacroTruck’a.

„Chcemy opowiedzieć o Szlakach Papieskich Diecezji Ełckiej przez mobilne dzieło kultury i ośrodek szkoleniowy, jakim jest niewątpliwie projekt SZAFY na KÓŁKACH czyli Szlakowej Akademii Familijnej w SacroTRUCKu – z jego bogatym zapleczem multimedialnym, nowoczesnym systemem wizualizacji filmowej VR – przygotowanym na tę okazję – oraz warsztatami psychologicznymi, aktorskimi, filmowymi i kawiarenką familijną, które pomogą nam powrócić do siebie samych, do swoich rodzin, do wspólnoty i do wartości nieprzemijających, na które wskazywał nam przez całe życie Święty, który chodził po naszej ziemi” – podkreślał bp ełcki. W SacroTrucku są liczne pamiątki związane z wizytą papieża Polaka w diecezji ełckiej podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku, szczególnie związane z Ełkiem i Wigrami.

Przed Mszą Świętą, w parafialnej świątyni został wystawiony spektakl „Przed Sklepem Jubilera”, w wykonaniu aktorów Teatru Źródło, w reżyserii Danuty Róży Zawadzkiej. Natomiast po jej zakończeniu wykład inauguracyjny zaprezentowali Urszula Własiuk prezes Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa, Jerzy Rieger, pianista, emerytowany pracownik AM w Krakowie, uczestnik wypraw górskich i kajakowych z Karolem Wojtyłą oraz Ks. Prałat dr Stefan Misiniec, współpracownik Karola Wojtyły w czasie posługi biskupiej w Krakowie.

„FoodTrucki przyjeżdżają z jedzeniem, a my przyjeżdżamy z napełnieniem, ale innym – napełnieniem tym duchowym, też zostawiamy z czymś: czyli nutą kultury, nutą duchowości i wszystko dzieje się wokół Jana Pawła II i Szlaków Papieskich” – mówi Mateusz Sigiel, koordynator projektu Szlakowa Akademia Familijna w SacroTRUCKau.

Projekt SZAFA na KÓŁKACH – czyli SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA w SacroTRACKu, został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030. Za całość tego projektu odpowiada s. dr Blanka Szymańska, benedyktynka misjonarka, dyrektor Centrum Oświatowo – Dydaktycznego w Ełku wraz ze współpracownikami.

Uroczystość była transmitowana przez TV TRWAM  i Radio Maryja:
https://tv-trwam.pl/local-vods/vod.72244?fbclid=IwAR3n-ui5tiUvUru9mFpeQs4nl2ZSSnrdmBkXT5Rgxcn8nPC1D3rXk35_fN4

Obszerna relacja będzie prezentowana dnia 13 czerwca 2021 r. w TVP 1 w programie Między ziemią a niebem od godz. 11.50.
Serdecznie zapraszamy.

/Opracowanie: Ks. K. Zubrzycki/