BENEDYKTYNKI na III Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych

SREBRNY JUBILEUSZ S. FAUSTYNY OSB NA UKRAINIE
8 września 2018
SPOTKANIE SIÓSTR PRZEŁOŻONYCH W OTWOCKU
21 września 2018
Pokaż wszystkie

BENEDYKTYNKI na III Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych

Wolni w duchu świętym” to hasło III Kongresy Młodych Osób Konsekrowanych, który odbył się w dniach 13-16 września 2018 roku  w Krakowie.

Przez te kilka dni 900 Sióstr i Braci z różnych Zgromadzeń Zakonnych dzieliło się doświadczeniem z przeżywania swojego powołania, odkrywania w nim ducha charyzmatu pozostawionego przez swoich Założycieli. Na ten czas Centrum Jana Pawła III wypełnione było gwarem dyskusji młodych na temat wspólnoty, konsekracji czy krzyża codzienności.

Z pomocą w szukaniu odpowiedzi na nurtujące problemy i pytania przyszli nam „ starsi” w powołaniu współbracia.

Jak nie ulec rutynie w codziennym Lectio divina pokazał w katechezie biblijnej ks. Krzysztof Wons kierując wzrok młodych na Ducha Świętego, który aktualizuje i czyni świeżymi Słowa Pisma świętego, zachęcał jednocześnie do otwarcia się na to Słowo, aby Ono mogło otworzyć się na nich.

Wiele entuzjazmu wywołała konferencja s. Anny Bałchan, która w energiczny i charakterystyczny dla siebie sposób mówiła jak Bóg działa w jej życiu, zachęcając przy tym młodych, aby nie bali się opowiadać o swoim doświadczeniu Boga. Dzieląc się świadectwem ze swojej posługi wśród kobiet i dzieci poruszała serca do całkowitego zaufania Bożemu planowi względem ich życia oraz ludzi, z którymi spotykają się konsekrowani.

Kongres był czasem odkrywania i dzielenia się bogactwami Zgromadzeń, które reprezentowali uczestnicy. Wspólna Liturgia Godzin, koronka do Bożego Miłosierdzia, dawały nadzieję, że w tej wspólnocie wypełniają się słowa samego Jezusa, że „Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”

Liczne konferencje i pracę w grupach młodzi konsekrowani z naturalną dla nich spontanicznością i entuzjazmem przeplatali radosnym śpiewem i tańcem.

Niezwykłym świadectwem radości płynącej z konsekracji był przemarsz Sióstr i Braci przez krakowski rynek.  Widok tylu młodych osób, które świadomie oddają swoje życie Chrystusowi wzbudzał zdziwienie, ale i uśmiech na twarzach turystów i mieszkańców Krakowa, a dla młodych był doświadczeniem żywej obecności Ducha Świętego. Zwieńczeniem tej manifestacji radości i wiary było uwielbienie prowadzone przez zespół „niemaGOtu”, które przyciągnęło wiele osób spacerujących po Krakowie.

Te kilka dni spotkań pokazały, że pomimo różnic w charyzmatach, posługach czy latach od złożenia profesji zakonnej młodych konsekrowanych jednoczy i ożywia do radosnego przezywania powołania Duch święty, będący źródłem ich entuzjazmu i wolności w życiu konsekrowanym.

Z naszego Zgromadzenia w Kongresie wzięły udział: s. Benedetta Górska, s. Bogusłąwa Toczek, s. Józefa Czarnecka, s. Lidia Nowak, s. Kamila Sobczuk, s. Filomena Miskova, s. Łucja Figiel, s. Jana Lipivska, s. Franciszka Pawlak,
s. Ludwika Broś.

s. Franciszka Pawlak OSB

 

************************************

Miałam wielkie szczęście uczestniczyć w radosnym, pełnym entuzjazmu i młodości (nie tylko ciała, ale i ducha) wydarzeniu jakim był III Kongres Młodych Konsekrowanych, który odbył się w dniach 13-16.09.2018r. w Łagiewnikach pod hasłem „Wolni w Duchu Świętym”. Trudno jest streścić w kilku zdaniach to wszystko co wydarzyło się w tych dniach.  Wiele bogatych treści usłyszanych w konferencjach, które głosili nam: ks. Krzysztof Wons SDS, ks. Stanisław Jarosz OSPPE  i s. Anna Bałchan; ubogacające wzajemnie prace w grupach, niesamowity duch rozmodlenia, piękno różnych charyzmatów i spotkanie z wieloma zakochanymi po uszy w Bogu braćmi i siostrami.

To spotkanie napełniło mnie nadzieją i pokazało jak prawdziwie być radosnym w powołaniu. Bez marudzenia, bez narzekania, bez pretensji o wszystko do innych. Być otwartym na działanie Ducha Świętego, a On wszystkim pokieruje. Być wolną od siebie samej i iść ufając, że nawet to co zniechęca mnie do bycia w zakonie jest częścią historii, którą pisze Bóg. Mojej historii, w której każde dobro, ale i każda trudność ma swój ogromny udział w moim zbawieniu.

A to, co najważniejsze, to to, że Bóg jest i działa!!!

s. Lidia Nowak OSB