Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek

Pax Christi

Archiwum » 2014 » Spotkanie sióstr zakrystianek w Otwocku (15-16.01.2014)

W dniach od 15 do 16 stycznia 2014 roku w Domu Generalnym w Otwocku, odbyło się pierwsze spotkanie sióstr zakrystianek z naszego zgromadzenia.
Na spotkanie został zaproszony ks. kan. Maciej Staszak – ceremoniarz Archidiecezji Lubelskiej – który wygłosił nam 2 konferencje o tematyce liturgicznej i posłudze w Kościele. Za „myśl przewodnią” spotkania można by uznać pierwsze słowa konferencji: Liturgia ma służyć uświęceniu mnie i innych. Parafrazując słowa św. Pawła (Rz 12, 8), tym którym zostały powierzone funkcje we wspólnocie, powinni to czynić z żywym poczuciem odpowiedzialności, świadomi delikatności i ważności zadania. Należy pamiętać, że życie Kościoła jest przedłużeniem życia Chrystusa.
Ks. Staszak akcentował, że „liturgia jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i zarazem jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc” (KL 10); (porównanie do potoku górskiego, że chcemy zobaczyć skąd wypływa wiec się wspinamy na szczyt).
Prawdziwym wstydem dla nas jest celebrowanie Eucharystii bez żadnego przygotowania i wkradająca się bylejakość i rutyna. Szaty, przedmioty liturgiczne, światło, ustawienie kwiatów i innych przedmiotów. Te elementy nie są drugorzędne, co więcej, często stają się istotne, gdyż mówią za siebie, może bardziej niż słowa. Ławki i krzesła w bałaganie, pokryte kurzem, krzywe i nierówne świece, byle jak ułożone kwiaty, pognieciona i brudna bielizna ołtarzowa, brudne kropielnice, zniszczone dywany są wyrazem niedbałości i braku szacunku dla tego, kto wchodzi do kościoła i odbierają odwagę, aby w nim pozostać.
W spotkaniu wzięło udział 15 sióstr zakrystianek z całej Polski : s. Halina, s. Sawia, s. Julitta, s. Terezja, s. Lucjana, s. Daria, s. Gerarda, s. Łukasza, s. Filomena, s. Zenobia, s. Milena, s. Rafaela, s. Hanna, S. Bogna, s. Wianeja. Dzieliłyśmy się swoimi osiągnięciami prezentując zdjęcia, jak również praktycznymi poradami (np. o zastosowaniu sody oczyszczającej – działa lepiej niż jakikolwiek inny środek do wybielania i czyszczenia).
Posługując blisko ołtarza musimy uważać, żeby nie popaść w rutynę, bo inaczej możemy stracić to co najcenniejsze: można być bardzo blisko Pana Boga, ale zupełnie Go nie zauważać.
Dziękujemy Wielebnej Matce i Radzie Generalnej za to pierwsze spotkanie. Mamy nadzieję na następne, ponieważ widzimy potrzebę takich spotkań. Dzielenie się własnym doświadczeniem i pracą ubogaca nas i pozwala „świeżym spojrzeniem” zwrócić uwagę na wiele spraw (czasami zapomnianych) oraz na kształtowanie własnej postawy, że istniejemy dla Boga i ludzi, powołani do komunii, czyli zjednoczenia przez miłość z Bogiem i ludźmi.
Błogosławiony Jan Paweł II uczy nas, przypominając słowa Soborowej Konstytucji Duszpasterskiej Gaudium et Spes: „Świat, w którym żyjemy potrzebuje piękna, aby nie pogrążyć się w rozpaczy. Piękno, podobnie jak prawda, budzi radość w ludzkich sercach i jest cennym owocem, który trwa mino upływu czasu, tworzy więź między pokoleniami i łączy je w jednomyślnym podziwie” (L’Osservatore Romano 5-6/1999, s.9).

Zdjęcia ze spotkania dostępne są TUTAJ